Podsumowanie zagrożeń 1 kwartału 2020 wg ESET

Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa z ESET opracowali raport, podsumowujący cyberzagrożenia zaobserwowane w ciągu pierwszego kwartału 2020 roku. Część z odnotowanych trendów daje nieco optymizmu, jednak niezwykle gwałtowny wzrost złośliwych stron www może stanowić poważne zagrożenie dla internautów.

 

eset threat report q1 2020W najnowszym opublikowanym raporcie ESET, dotyczącym cyberbezpieczeństwa zebrane zostały dane dotyczące zagrożeń występujących w pierwszym kwartale 2020 roku, identyfikując główne niebezpieczeństwa oraz aktualne trendy, z którymi muszą zmierzyć się zarówno organizacja jak i indywidualni użytkownicy internetu.

 

Głównym trendem w pierwszych miesiącach 2020 roku stał się wzrost liczby zagrożeń znajdujących się na złośliwych stronach internetowych. W porównaniu z poprzednim kwartałem odnotowano aż o 21 procent więcej detekcji. Może to być owocem trwającej aktualnie pandemii koronawirusa, za sprawą której panujący powszechnie niepokój społeczny stał się doskonałą pożywką dla cyberprzestępców, wabiących kolejne ofiary.

 

Oprócz koronawirusa pierwszy kwartał 2020 roku przyniósł także wiele innych istotnych odkryć. Jednym z nich jest luka o nazwie Kr00k, o której ESET poinformował nas w lutym 2020 roku. Kr00k to podatność w chipsetach/podzespołach Wi-Fi popularnych dostawców, która dawała możliwość hakerom przejęcie zaszyfrowanych danych przesyłanych między danym urządzeniem i routerem. Problem prawdopodobnie dotyczył nawet kilku miliardów urządzeń od wiodących producentów.

 

Raport wskazuje również szereg pozytywnych trendów. Znacząco spadła liczba infekcji cryptominerami czyli oprogramowaniem kopiącym kryptowaluty. Mniej jest również ataków z wykorzystujących exploity EternalBlue i BlueKeep, które na w ciągu ostatnich lat były źródłem wielu niebezpiecznych incydentów takich jak globalnej epidemii cyfrowej ransomware WannaCry.

 

Szczegółowe informacje dostępne są w pełnym raporcie: ESET Threat Report Q1 2020 (EN).


Zaufali nam