WannaCry znów atakuje! Sprawdź, czy WannaCry Ci zagraża

WannaCry aktywny w ponad 150 krajach z całego świata

Zagrożenie szyfrujące WannaCry zadebiutowało rok temu, dotychczas dotknęło już setki tysięcy komputerów w ponad 150 krajach. Wykrywane przez rozwiązania ESET jako zagrożenie Win32/Filecoder.WannaCryptor.

Zagrożenie – złośliwe oprogramowanie WannaCry najpierw szyfruje ważne dane zaatakowanego komputera ofiary, wymuszając następnie okup za (wątpliwe) przywrócenie dostępu do nich. Ten ransomware instalowany z wykorzystaniem robaka, potrafi łatwo rozprzestrzeniać się wewnątrz zainfekowanej sieci komputerowej za pomocą exploita EternalBlue.

Sprawdź, czy Twój komputer jest podatny na zagrożenie WannaCry

Zarówno firmy jak i użytkownicy domowi, poprzez załatanie luk w systemie operacyjnym, mogą uniknąć infekcji uniemożliwiając tym samym atak. Wystarczy zaktualizować system operacyjny Windows.

ESET przygotował bezpłatne narzędzie EternalBlue Vulnerability Checker pozwalające sprawdzić, czy system Windows posiada wszystkie odpowiednie poprawki, które czynią go odpornym na ataki z użyciem zagrożenia WannaCry. Po uruchomieniu narzędzia, użytkownik otrzymuje krótką informację, czy jego system Windows jest podatny na zagrożenie.


Zaufali nam