Prognozy zagrożeń na rok 2015

Eksperci firmy ESET prognozują, że 2015rok przyniesie znaczny wzrost liczby tzw. ataków targetowanych – skierowanych do konkretnych odbiorców. Na celowniku cyberprzestępców znajdą się również systemy płatności online i kartami kredytowymi oraz płatności online znajdą się na celowniku cyberprzestępców. Co niecnych celów może zostać wykorzystany również nowy trend – internet rzeczy.

4 główne trendy w zagrożeniach na 2015 rok wg ESET:

Ataki targetowane

Liczba ataków targetowanych na przestrzeni kilku ostatnich lat stale wzrasta – ten trend na pewno zostanie zachowany w 2015 roku. Ataki targetowane zazwyczaj przeprowadzane są przy wykorzystaniu inżynierii społecznej lub exploitów wykorzystujących luki niezałatane jeszcze przez producentów oprogramowania i rozwiązań antywirusowych.

 

Ataki na „płatności”

Rosnąca popularność płatności on-line jest stale wykorzystywana przez cyberprzestępców, którzy stworzyli między innymi rodzinę zagrożeń dla terminali kart płatniczych JacksPos czy Dexter. Najprawdopodobniej przy użyciu właśnie tych zagrożeń cyberprzestępcy weszli w posiadanie ok 56 milionów kart. ESET prognozuje, że w 2015 roku tego typu ataki na terminale kart płatniczych staną się jeszcze popularniejsze.

 

Ransomware, malware i bitcoiny

Eksperci ESET prognozują, że cyberprzestępcy mogą przeprowadzać jeszcze więcej ataków związanych z wirtualnymi walutami.

Również zagrożenia typu ransomware – blokujące ekran lub dostęp do plików staną się jeszcze bardziej popularne w 2015 roku.

 

Internet rzeczy

Popularność urządzeń z dostępem do internetu spowoduje wzrost liczby ataków na tego typu urządzenia. W 2014 roku zaobserwowano ataki na takie urządzenia jak np. Smart TV,  routery czy systemy biometryczne w smartfonach.

 


Zaufali nam