Nowy malware atakujący mobilne urządzenia z Android

W ostatnich dniach wykryto zupełnie nowe zagrożenie malware Android atakujące urządzenia mobilne z sieci TOR (The Onion Router). To pierwsze tego typu zagrożenie i przypadek, dotychczas sieć TOR najczęściej była wykorzystywana wyłącznie do atakowania komputerów z systemem Windows. Szkodliwe i niebezpieczne programy i aplikacje pochodzące z tej sieci nie są zaskoczeniem, jednak zawsze celem ataku były tylko urządzenia stacjonarne. Ostatnie wydarzenia pokazują, że Cyberprzestępcy poszukują coraz nowszych i bardziej zaawansowanych sposobów kradzieży poufnych informacji oraz danych, zwłaszcza tych pochodzących z urządzeń mobilnych. Nowo wykryte zagrożenie malware między innymi przechwytuje wiadomości tekstowe oraz inne, często poufne dane znajdujące się w pamięci urządzenia. Potrafi nawet odczytać numer IMEI urządzenia czy zażądać danych dotyczących lokalizacji GPS.

 

Według  analizy specjalistów ds. Bezpieczeństwa IT tylko w 2013 roku zidentyfikowano prawie 1,4 mln złośliwych lub groźnych aplikacji dla systemu Android. W 2014 roku specjaliści przewidują ich wzrost nawet do 3 milionów, głównie z powodu tego, że system ten jest obecnie najpopularniejszą platformą na urządzenia mobilne. Smartfony i tablety nie służą już jedynie do wysyłania SMSów, rozmów czy robienia zdjęć – w 2014 roku cyberprzestępcy najprawdopodobniej skupią się przede wszystkim na wykradaniu prywatnych danych np. potrzebnych do logowania się i korzystania z bankowości elektronicznej.

 

Niezwykle dopracowane złośliwe programy będą jeszcze bardziej wykorzystywać niewiedzę, przyzwyczajenia lub ufność użytkowników urządzeń mobilnych. Między innymi świadczy o tym ewolucja złośliwego oprogramowania w rodzaju ransomware
w zagrożenia typu Cryptolocker, w kontekście bezpośrednich ataków na użytkowników usług finansowych. Eksperci bezpieczeństwa zwracają szczególną uwagę na rozwój ataków phishingowych oraz licznych zagrożeń dla użytkowników korzystających z portali typu social media, których z miesiąca na miesiąc przybywa coraz więcej.

 

Zadbaj o bezpieczeństwo swojego urządzenia mobilnego korzystając ze sprawdzonej i pewnej ochrony jaką daje np. program ESET Mobile Security. Dobry antywirus na Androida zabezpiecza Twoje cenne i poufne dane zarówno przed już znanymi jak i nowymi wirusami. Chroni Twoje urządzenie również podczas korzystania z internetu oraz bankowości elektronicznej.

 

 

źródło: https://www.chip.pl/news/bezpieczenstwo/wirusy/2014/03/czy-masz-windowsa-czy-androida-padniesz-ofiara-cyberterrorystow-1

Zaufali nam