ESET Stagefright Detector – sprawdź swojego Androida

Luka w systemie Android

ESET Stagefright DetectorStagefright to z całą pewnością jeden z najpoważniejszych błędów w systemach Android. Błąd umożliwia przejęcie kontroli nad urządzeniem oraz kradzież informacji. Aż 95% urządzeń z popularnym Androidem (ok 950 mln użytkowników) jest podatnych na tę lukę. Aby użytkownik urządzenia mógł sam sprawdzić, czy ten problem również go dotyczy, specjaliści z laboratorium ESET przygotowali specjalną aplikację o nazwie ESET Stagefright Detector.

 

Stagefright to w rzeczywistości siedem różnych dziur w zabezpieczeniach systemu Android, umożliwiających przejęcie kontroli nad urządzeniem z tym właśnie systemem. Może się to odbyć na dwa sposoby: za pośrednictwem specjalnie spreparowanego linku – użytkownik musi go kliknąć lub za pomocą wiadomości MMS – bez wiedzy użytkownika. Zagrożenie pozwala m.in. na uzyskanie pełnego dostępu do wszystkich danych znajdujących się na urządzeniu, do mikrofonu i kamery co umożliwia podsłuchiwanie i podglądanie ofiary.

 

Użytkownik androida, który chciałby sprawdzić, czy jego urządzenie posiada opisywaną lukę, może to zweryfikować za pomocą bezpłatnego narzędzia ESET Stagefright Detector dostępnego w Google Play. Jeśli urządzenie jest podatne na atak, eksperci ESET zalecają wyłączenie automatycznego pobieranie zawartości wiadomości MMS w ustawieniach systemowych.


Zaufali nam