Bezpieczne świąteczne zakupy online z ESET

Świąteczne zakupy w sieci bez niemiłych niespodzianek

Wg firmy Deloitte Polska aż 40% Polaków planuje tegoroczne świąteczne zakupy gwiazdkowych prezentów w Internecie. Wszyscy, którzy zdecydują się na zakupy w sieci, powinni zachować szczególną ostrożność i czujność. Zakupy online to przede wszystkim wygoda ale, niestety również okazja dla cyberprzestępców.

Aby ustrzec się przed niemiłą niespodzianką i zachować maksymalne bezpieczeństwo, eksperci z ESET przygotowali kilka zasad, których przestrzeganie w znacznym stopniu poprawi nasze bezpieczeństwo, nie tylko w przedświątecznej gorączce zakupów.

Aktualizacje

Zanim zaczniesz przeglądać dziesiątki e-sklepów w poszukiwaniu najlepszej dla Ciebie oferty, pobierz aktualizacje swojego systemu operacyjnego, programu antywirusowego, przeglądarki oraz innych aplikacji użytkowych. Aktualny system i aplikacje pozwolą na blokadę znanych luk, które mogłyby posłużyć wirusom do przeniknięcia na dysk komputera.

Zaufane sklepy

Wszystkie sklepy stacjonarne oraz internetowe powinny posiadać swoją siedzibę (adres, telefon kontaktowy) – już to częściowo potwierdza ich wiarygodność. Wybieraj tylko te esklepy, które cieszą się pozytywnymi opiniami i dobrą – jaknajdłuższą historią sprzedaży. Zanim zdecydujesz się na zakupy, sprawdź czy na stronie znajdują się dane teleadresowe oraz NIP i REGON.

Regulaminy sklepów

Przed zakupem sprawdź, ile trwa wysyłka towarów i pamiętaj, że zgodnie z prawem, kupując online zawsze masz możliwość zwrotu zamówionego towaru. To najlepszy sposób, by zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką.

Atrakcyjne oferty

Nie ufaj im! Bądź ostrożny wobec mega promocyjnych ofert, szczególnie tych wysyłanych na Twoją skrzynkę mailową lub w serwisie społecznościowym. Link w takiej promocyjnej wiadomości zamiast do sklepu może kierować do strony infekującej złośliwym programem.

Publiczne hotspoty

Zakupy, a w szczególności płatności w sieci realizuj tylko i wyłącznie ze znanego Ci komputera i za pośrednictwem swojej domowej – prywatnej sieci. Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i prywatność, unikaj w takich sytuacjach bezpłatnych publicznych sieci Wi-Fi.


Zaufali nam