Bezpieczne nawyki pobierania: Czego nauczyć dzieci?

Życie bez Internetu jest raczej trudne do zrozumienia, a szczególnie dla dzieci świat online ma magiczny urok. Podczas gdy wielu rodziców staje się coraz bardziej świadomych potencjalnie negatywnych skutków zbyt dużej ilości czasu na ekranie, niezaprzeczalną prawdą jest to, że istnieje wiele możliwości odkrywania w Internecie.

 

ESET Parental ControlWażne jest jednak, aby wziąć pod uwagę, że nie wszystko, co jest bezpłatne w Internecie, jest koniecznie bezpieczne. Oprócz potencjalnych problemów z prawami autorskimi, bezpłatny film, album z grą lub muzyką, który Twoje dziecko pobiera, może być dołączony do złośliwego oprogramowania, oprogramowania reklamowego lub innego złośliwego oprogramowania. Może się to zdarzyć na przykład, gdy dzieci odwiedzają podejrzaną stronę internetową i są bombardowane gigantycznymi przyciskami pobierania i migającymi reklamami, przez co trudno nie kliknąć.

 

Wielu dorosłych ryzykuje kliknięciem i pobraniem czegokolwiek z podejrzanych stron lub udostępnianych przez nieznajomych, ale dzieci mogą być mniej ostrożne. Konsekwencje mogą mieć postać frustrujących reklam i wyskakujących okienek, ale mogą być również bardziej złowieszcze i polegać na kradzieży danych osobowych lub utracie dostępu do ważnych danych.

 

Oprócz pobierania „rzeczy” z podejrzanych stron internetowych, dzieci mogą ulec pokusie kupowania z legalnych witryn i płacenia nieprzyjemnych rachunków z użyciem karty kredytowej swoich rodziców. Rzeczywiście, jedna z matek niedawno ogłosiła, że ​​„odwołuje Boże Narodzenie” po tym, jak jej syn zapłacił pokaźny rachunek na zakup dodatków do Xbox.

Co więc rodzice mogą zrobić, aby chronić swoje dzieci, ich dane osobowe i saldo bankowe?

  • Wszystko powinno zaczynać się od otwartego dialogu na temat niebezpieczeństw czających się w Internecie. Mówiąc najprościej, należy nauczyć dzieci, jak podchodzić krytycznie do wszystkiego w Internecie. Obejmuje to ryzyko związane z pobieraniem materiałów rozrywkowych lub prac domowych z podejrzanych stron internetowych, w tym hostujących pirackie treści. Dzieci powinny być równie ostrożne wobec linków i załączników wysyłanych za pośrednictwem poczty elektronicznej lub platform społecznościowych i obiecujące, na przykład, bezpłatną grę.
  • Ponadto, gdy dzieci chcą pobrać nowe oprogramowanie, powinny wiedzieć, że muszą odwiedzić strony internetowe oryginalnego programisty lub oficjalnego sklepu, w którym szanse na przypadkowe pobranie niechcianych „dodatków” są znacznie niższe.
  • Rodzice powinni również zadbać o to, aby dzieci korzystały z niezawodnego rozwiązania bezpieczeństwa internetowego, które obejmuje wiele warstw ochrony i automatycznie pobiera najnowsze aktualizacje, ponieważ oszuści stale wymyślają nowe zagrożenia. Rzeczywiście, upewnij się, że systemy operacyjne i aplikacje na wszystkich urządzeniach twojej rodziny są aktualizowane o najnowsze poprawki bezpieczeństwa.
  • Pod koniec dnia ważne jest, aby zrozumieć, co robią dzieci w Internecie. Korzystanie z rozwiązania kontroli rodzicielskiej pomaga kontrolować aktywność dzieci, w tym odwiedzane strony i pobierane przez nich treści. Ponadto takie narzędzie może również pozwolić rodzicom na blokowanie potencjalnie ryzykownych i nieodpowiednich ze względu na wiek stron internetowych, a także zapobiegać przypadkowym zakupom przez dzieci z legalnych stron internetowych.

Zaufali nam