Fałszywy antywirus Fix-PC

Eksperci z firmy ESET – producenta antywirusów ESET Smart Security oraz ESET NOD32 zidentyfikowali fałszywy program antywirusowy Fix-PC, który oferuje skanowanie komputera w poszukiwaniu zagrożeń i optymalizację jego działania. W rzeczywistości najważniejszym celem działania programu jest wyłudzanie pieniędzy od nieświadomych oszustwa użytkowników komputera.

 

Fix-PC fałszywy antywirusFałszywy program antywirusowy wykryty przez firmę ESET ma obecnie w internecie kampanię promocyjną – do użytkowników internetu docierają liczne wiadomości e-mail, których treść przekonuje odbiorcę, że należy sprawdzić swój komputer pod kątem ewentualnej obecności niepożądanych aplikacji szpiegujących. Kliknięcie w załączony w mailu link przenosi do strony, z której można pobrać fałszywy program antywirusowy, identyfikowany i oznaczany przez prawdziwe – dobre programy antywirusowe (np. antywirusy firmy ESET) jako Win32/AdWare.FakeAV.Q.

 

Jak podkreśla specjalista z firmy ESET – Kamil Sadkowski, program nie wyrządza w zasadzie szkód w systemie, ale prowadzi do wyłudzenia pieniędzy od ofiary. Fałszywy antywirus Fix-PC róbuje przekonać użytkownika, że jego maszyna jest zainfekowana wirusami, które zagrażają jego danym i prywatności. Usunięcie wykrytych zagrożeń i wirusów możliwe jest tylko po aktywacji rozwiązania Fix-PC, która (według informacji w programie) kosztuje zaledwie kilkadziesiąt groszy.

Na stronie internetowej udostępniającej fałszywego antywirusa znajdziemy prowizoryczny – fałszywy regulamin, z którego wynika, że taki koszt dotyczy jedynie płatności za pośrednictwem systemu PayPal, a nie jak się okazuje już w samym programie za pomocą wielokrotnie droższego premium SMS. Zgodnie z regulaminem rzeczywiste koszty pojedynczej wiadomości SMS, pozwalającej na pełne wykorzystanie programu Fix-PC, wynoszą ponad 30 zł brutto. Tego niestety nie wyczytamy w oknie naszego sprytnego fałszywego antywirusa Fix-PC.

Pytanie czy warto wydać aż 30 zł na program, który zapewne najlepiej sprawdzi się jako kolorowa animacja, niż skuteczna ochrona antywirusowa komputera, pozostaje chyba pytaniem retorycznym.


Zaufali nam