Bezpieczne korzystanie z Androida

Urządzenia typu Smartfon podbiły rynki na całym świecie. Nowoczesny design, dotykowy oraz dostępność wielu przydatnych narzędzi sprawiło, że wielu użytkownikom urządzenia mobilne zastępują aktualnie komputery. Smartfony pozwalają na przeglądanie Internetu, kontakt ze znajomymi, odbieranie poczty czy też zlecanie przelewów bankowych. Kamil Sadkowski z firmy produkującej antywirusy ESET zwraca uwagę na to, że smartfon, tak jak każdy komputer, może zostać zainfekowany wirusem lub innym szkodliwym oprogramowaniem, co w przypadku smartfonów może wiązać się z podwyższonym rachunkiem telefonicznym.

 

ESET Mobile Security

Infekcja szkodliwym programem (wirusem) nie jest jedynym zagrożeniem dla posiadaczy urządzeń mobilnych. Równie, a nawet bardziej bolesna jest kradzież lub zgubienie smartfona. W takiej sytuacji, prócz utraty często drogiego urządzenia, użytkownik traci wszystkie cenne, prywatne dane zapisane w smartfonie lub na kartach pamięci zainstalowanych w urządzeniu. Wśród danych najczęściej znajdują się listy kontaktów, wiadomości SMS i MMS, poufne wiadomości e-mail oraz zdjęcia użytkownika.

Ze względu na naprawdę dotkliwe konsekwencje utraty tego typu danych eksperci z firmy antywirusowej ESET przypominają wszystkim posiadaczom smartfonów kilka prostych i cennych zasad, które pozwalają w znaczny sposób zminimalizować ryzyko infekcji oraz ewentualnych strat wynikających z kradzieży czy utraty urządzenia.

 

 

Kilka cennych porad dla posiadaczy urządzeń z Androidem

  1. Wszelkie aplikacje pobieraj z Google Play lub innych pewnych źródeł 
    Pobranie programu spoza wskazanych serwisów znacznie zwiększa ryzyko infekcji, w wyniku czego smartfon może zacząć rozsyłać bez naszej wiedzy i zgody wiadomości SMS na numery premium lub wykonywać zdjęcia użytkownikowi urządzenia. Korzystanie z zaufanych miejsc minimalizuje prawie do 0 prawdopodobieństwo zainfekowania telefonu wirusem.
  2. Przed zainstalowaniem sprawdzaj uprawnienia aplikacji
    Akceptacja uprawnień poprzedza każdą instalację aplikacji w systemie Android– zawsze sprawdzaj czego żąda od Ciebie dany program. Jeśli z pozoru prosta aplikacja wymaga np. dostępu do Twojej skrzynki mailowej, GPS, książki kontaktów i możliwości komunikacji z internetem, zastanów się czy taki program warto instalować na swoim urządzeniu.
  3. Blokada ekranu
    To jedno z najprostszych, a równocześnie niezwykle skutecznych rozwiązań zabezpieczających nasze urządzenie przed dostępem do ustawień oraz do danych użytkownika, trzymanych w pamięci urządzenia.
  4. Backup danych i książki kontaktów
    Przy odzyskaniu utraconych danych może pomóc skorzystanie z kopii zapasowej danych (tzw. backup). Warto pamiętać, by kopię cennych danych sporządzać regularnie. Można w tym celu posłużyć się jedną z wielu przydatnych i ogólnodostępnych aplikacji w Google Play.
  5. Odzyskaj smartfona w wypadku jego kradzieży
    Wybrane z aplikacji antywirusowych mogą nie tylko zabezpieczyć urządzenie przed złośliwymi wirusami, ale również dają możliwość namierzenia skradzionego lub zgubionego smartfona. Antywirus ESET Mobile Security Taką udostępnia taką funkcjonalność – jeden SMS z odpowiednią komendą wystarczy, by rozwiązanie przesłało na zdefiniowany wcześniej numer, odnośnik z namiarem na urządzenie oznaczone dodatkowo na mapach Google. ESET Mobile Security jest dostępny w wersji freemium, gdzie dostęp do większości funkcji jest bezpłatny, w tym do zdalnej lokalizacji GPS.

Zaufali nam